Pokojový ibišek – jak na jeho správné pěstování?

Ibišky mají velké a překrásné, jednoduché i plné květy v sytých barvách, které vyrůstají na krásně olistěném keříku či zapěstovaném stromku. Mohou být venkovní i pokojové. Přečtěte si, jak je rozeznat, jaké mají nároky na pěstování, jak je množit a co dělat, aby kvetly. Ibišků je více než dvě sta druhů a jsou rozšířeny v tropech, subtropech i oblastech mírného pásu. U nás se dají ibišky pěstovat jako venkovní i pokojové rostliny.

Pokojový i venkovní ibišek

Jako pokojový ibišek se nejčastěji pěstuje ibišek čínský neboli čínská růže. Nejpěstovanějším ibiškem je ibišek syrský, který se dá pěstovat volně i v nádobě. Venku lze pěstovat i ibišek bahenní. Oblíbené jsou i velkokvěté americké ibišky.

Podmínky pro ibišek

Ibišky vyžadují dostatek tepla a světla, pravidelnou zálivku a hnojení pro výživu. Mladé rostliny můžeme pěstovat celoročně v bytě u okna. Při nedostatku světla sice rostou, ale jen velmi málo kvetou. Nejlépe se jim daří na chráněném místě venku, proto se často letní. Na podzim je ale musíme před příchodem mrazíků vždy přenést do místnosti. Během zimy jim stačí teplota kolem 10 až 14°C a omezení zálivky. Zazimovat ibišek byste měli v průběhu listopadu.

ibišek

Jak pěstovat pokojový ibišek?

Aby vám ibišek dobře prospíval, potřebuje dostatek světla, proto bude velmi dobře prospívat na světlém místě u okna. Zamezte ale přímému dopolednímu slunci, aby se mu nespálily listy. Ibišek je velmi náročný na živiny. Na jaře a v létě jej proto přihnojujte při zálivce každý týden hnojivem s obsahem všech základních živin. Hnojte ho od dubna do září, kdy je ve vegetačním období. Ibišek vám přestane kvést v říjnu. Pak jej přestaňte hnojit a připravte si jej na zazimování.

Jak často zalévat pokojový ibišek?

Ibišek je rostlina, která vyžaduje pravidelnou a rovnoměrnou zálivku. Při nedostatku vody mu budou opadávat poupata a možná i listy. Pokud bude mít vody naopak mnoho, začnou mu uhnívat kořeny, žloutnout i opadávat listy a bude pomalu uvadat. Opadávání listů způsobuje i průvan. Pokud mu opadávají poupata, je za tím nedostatečná zálivka nebo výživa.

ibišek

Stříhání pokojového ibišku

Brzy zjara se rostlina seřízne, aby si udržela kompaktní tvar a podpořil se růst mladých výhonů, ze kterých vyraší nové květy. Ibišek vyžaduje řez, ideálně na polovinu výšky, který je dobré provést koncem února. Během vegetace stačí rostlině zaštípnout dlouhé výhony. Mladší rostliny se přesazují do o kousek většího květináče. Přesazujte ibišek před začátkem jara do humózní, výživné půdy s dostatečným podílem rašeliny. Po přesazení pak minimálně měsíc ibišek nehnojte.

ibišek

Množení pokojového ibišku

Z jara odstřižené větvičky se dají použít k řízkování. Rostlinu množíme stonkovými řízky, které ponoříme před zasazením do směsi rašeliny a písku do růstového stimulátoru. Květináč pak přikryjeme igelitovým sáčkem nebo sklenicí, aby měl dostatek tepla. Podívejte se také, jak se dá pěstovat avokádo, rozmarýn nebo kala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *