Popínavé rostliny jsou krásné a pomohou nám se zastíněním. Pergoly mohou být krásně porostlé různými kvetoucími rostlinami i popínavkami okrasnými listem.
Některé rostliny se pnou třeba jen do výše očí, jiné šplhají snadno do velkých výšek po pergolách i fasádách. Mnoho popínavek potřebuje oporu pro pnutí. Některé rostliny se bez ní obejdou. U jednoletých rostlin musíme počítat s každoročním výsevem a některé trvalky naopak vydrží mnoho let. Každá okrasná zahrada je s pergolou a popínavými rostlinami zase o něco krásnější.
Volba popínavých rostlin
Obsah článku
Některé květy intenzivně voní, jiné rostliny jsou stálezelené. Je na nás, zda upřednostníme rostliny kvetoucí či nekvetoucí, stálezelené či opadavé, víceleté či jednoleté. Rostlinám musíme dát vyhovující podmínky k růstu. Dopřát jim kvalitní půdu i hnojivo a důležité jsou i světelné podmínky. Důležité je rozlišit stinná, polostinná a slunná místa. Na slunných místech je třeba počítat s častější zálivkou. Čím více chceme, aby rostlina kvetla, tím více potřebuje slunce. Na zimu je dobré rostlinu přikrýt chvojím. Pokud je stavba pergoly za vámi, je čas sázet.
Kvetoucí popínavé rostliny
K pergolám do polostínu vysazujeme plaménky neboli klematisy s krásnými květy po celé léto. Pro výraznější efekt je lze vysadit k sobě i různé odrůdy s jinými odstíny, tvarem a velikostí květů. Ovíjivé stonky je občas třeba přichycovat nebo přivazovat. K těm nejkrásněji kvetoucím patří trubače. Rostliny se seřezávají brzy zjara, protože rostlina kvete na konci šlahounů. Na jaře na dvou hlavních výhonech necháváme jen metrový přírůstek. Jednoleté výhony zkracujeme na 2 očka, aby rostlina bohatě kvetla. K pergole si můžete dát lavičku a v okolí vytvořit třeba zahradní jezírko.
Stálezelené druhy popínavek a rostliny s okrasnými listy
K pergolám jsou vhodné rostliny s ovíjivými úponky, které se omotávají samy kolem pevných opor. Ze stálezelených rostlin jsou vhodné břečťany. Často se sází brslen Fortuneův. Vhodné jsou i zimolezy, které příjemně voní a Lonicera henryi nevymrzá a je stálezelená. Přísavník trojcípý nebo pětilistý zase vyniká na podzim vínově červenou barvou listů. Přísavné destičky se přichytávají na drsný podklad. Přilnavé kořeny se přichytí i ke zdi, dřevu, dřevu a kmeni stromu. Lze je těžko odstranit. Staré zdi mohou poškodit. Rdesno opletka má hodně zelených listů a nenápadné květy na vrcholcích v malých hroznech. Občas je nutný radikální řez.
Seznam popínavých rostlin
- Aktinidia
- Akébia
- Aristolochia – podražec
- Bougainvillea
- Celastrus – zimokeř
- Cobaea – vilec
- Cucurbita – tykev
- Clematis – plamének
- Eonymus – brslen
- Břečťan popínavý
- Humulus – chmel
- Hlizola – apios
- Hortenzie – hydrangea
- Hrachor
- Ipomea – kvakmolit
- Lonicera – zimolez
- Přísavník – parthenocissus
- Passiflora – mučenka
- Polygonum – rdesno
- Popínavé růže
- Potměchuť – solanum
- Posed – bryonia
- Ostružník – rubus
- Schizandra
- Trubač popínavý – campsis
- Lichořeřišnice
- Víno – vitis
- Vistárie