Nemůžete se dočkat, až si z porodnice přinesete ten malý uzlíček domů. Možná už vedle vás spokojeně spinká. Ač se dny (a noci) s novorozencem zdají nekonečné, ani se nenadějete a z vašeho miminka se stane batole. Bude chodit, běhat, lézt, házet věcmi i sebou. V tomto článku vám poradíme, jak váš domov přizpůsobit, aby se v něm dobře žilo vám i vašemu dítěti.
Bezpečnost a zdraví dětí jsou snad pro každého rodiče na prvním místě. Dokud miminko jen leží v postýlce nebo v náručí, není potřeba v bytě nebo domě dělat velké změny. Ale jakmile se vydá objevovat okolí, je potřeba mu vyjít vstříc a upravit zařízení bytu.
Darujte sousedce jedovaté rostliny
Obsah článku
Milujete pokojové rostliny a u vypadá to u vás trochu jako v květinářství, nebo dokonce džungli? Zkontrolujte si, jestli některé z vašich „zelených dětí“ není jedovaté. Děti totiž rády zkoumají svět ústy v podstatě od narození a klidně jim to vydrží do 3. narozenin. Pokud tedy nějakou jedovatou rostlinu doma máte, darujte ji někomu, kdo se s vaším ani žádným jiným malým dítětem nestýká. Jistě se jí bude v novém domově líbit. Pozor i na hnojiva v podobě tyčinek nebo ve volně přístupné konvičce. Potenciální hrozbou jsou také převislé rostliny jako třeba břečťan, za které dítě zatáhne a strhne na sebe těžký květináč.
Zamkněte skříňky s nebezpečným obsahem
Doma máte mnohem víc jedovatých věcí než jen rostliny. Všechny prací prášky, čistící prostředky, kosmetika a hlavně léky představují pro malé dítě velké lákadlo a zároveň velké nebezpečí. Jelikož čistící prostředky budete ještě potřebovat, nemůžete se jich jen tak zbavit. Raději umístěte všechny chemikálie mimo dosah dětí. Ideálně do výšky a pod zámek.
Vykliďte spodní poličky
Děti milují otvírat skříňky a vyhazovat z nich věci. Zabaví se tím zhruba na polovinu času, než kolik vám zabere to vše zase uklidit. Někdy je člověk vděčný i za tu chvíli klidu a dojatě pozoruje, jak soustředěně a systematicky dokáže jeho ratolest postupovat.
Jenže ne pořád budete mít náladu se s batoletem prát o pokličku a po stopadesáté rovnat knížky do knihovny. Proto pro vás máme jednoduché řešení. Prostě ty spodní šuplíky a poličky vykliďte. Případně tam nechte jen pár předmětů vhodných do dětských rukou jako dřevěnou vařečku a plastový kelímek. Dítě si pohraje a vám nepraskne žilka.
Zbavte se knihovny alias žebříku
Na rozdíl od období „Ne!“ a „Já sám!“, kterým si projdou všechny děti, horolezecké období se některým vyhne. Pokud se vám ale nevyhne, opravdu si rozmyslete tu knihovnu do obýváku s rozestupy přesně na dětské nožičky, která sahá až ke stropu.
Vyhoďte skleněný stolek. I s ubrusem.
Garantujeme vám, že i to nejhodnější dítě, které hezky hačá a nikdy nedělá blbosti, aspoň jednou spadne hlavou na konferenční stolek. Proto raději vyměňte ten skleněný za nějaký z měkkého dřeva. A když ho budete dávat pryč, odvezte ho i s ubrusem. Nejčastější vážné úrazy dětí jsou totiž popáleniny vzniklé v domácím prostředí. A zrovna ubrusy, které na sebe dítě stáhne, a vyleje na sebe vařící nápoj, mají na svědomí hezkou řádku hospitalizací.